تبریز می‌تواند همچون گذشته قطب صنعت چاپ در کشور و منطقه باشد

متن کامل

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت چاپ و بسته‌بندی استان که در آستانه روز ملی صنعت چاپ و با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی تشکیل شد،گفت: تبریز می‌تواند همچون گذشته قطب صنعت چاپ در کشور و منطقه باشد .
"محمد محمدپور" اظهار داشت: تبریز نه تنها در ٢٠٠ سال گذشته پیشگام صنعت چاپ در کشور بوده بلکه سابقه‌ی فعالیت در حوزه‌ی چاپ در این شهر به هفتصد سال پیش و دوره‌ی ربع رشیدی و چاپ سکه در آن دوره باز‌می‌گردد.

وی افزود: فرهیختگانی که در حوزه‌ی چاپ فعالیت می‌کنند، انسان‌هایی مومن،‌ متعهد و پرنفوذی هستند که به اهمیت و جایگاه فرهنگ واقفند.

محمدپور تصریح کرد: فعالان حوزه‌ی چاپ علیرغم مشکلات زیادی که در این  مسیر بوده، با درک عمیقی که از فرهنگ داشته‌اند،‌ این هنر صنعت را سر پا نگه داشته و برای ارتقا و بالندگی آن تلاش‌های بسیاری کرده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، با اشاره به جایگاه صنعت چاپ در عصر حاضر گفت: در تمام دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که صنعت چاپ مکمل دیگر صنایع است. این صنعت به عنوان پایه و اساس فرهنگ و اقتصاد محسوب می‏شود و در تمام حوزه‌ها نقش صنعت چاپ محسوس و مشهود است و به نوعی می‌توان گفت تمام بخش‌ها به صنعت چاپ احتیاج دارند.

محمدپور، نقش هنر صنعت چاپ در رونق اقتصاد استان را نقشی موثر عنوان کرد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی افزود: جریان تولید و صادرات با آگاهی از ظرفیت «هنر صنعت» چاپ و بسته بندی به طور قطع می تواند برای آن مجموعه و برای صادرات ارزش افزوده ایجاد کند.  

وی گفت: صنعت چاپ می تواند با ظرفیت های موجود صنایع بالادستی را نیز راه اندازی کرده و موجب تقویت بیشتر بخش های دیگر شود.

محمدپور تصریح کرد: انگیزه‌ی اهالی چاپ برای بهره‌مندی از فناوریهای روز در استان ما بسیار امیدوار کننده است و اگر ما بتوانیم وابستگی به مواد اولیه در صنعت چاپ در استان را کاهش دهیم می‌توانیم در کشور و منطقه حرف اول را در این حوزه بزنیم.

وی روز ملی صنعت چاپ را فرصتی برای مورد توجه و تامل قرار دادن هنر صنعت چاپ و تجلیل از بزرگان این حوزه عنوان کرد.

در این نشست برخی از مسائل صنعت چاپ و بسته‌بندی همچون مسائل مالیاتی، ایجاد ناحیه تخصصی صنعت چاپ و همچنین برخی از مشکلات شهرک صنعتی عالی‌نسب از جمله راه دسترسی به آزادراه پیامبر اعظم و تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز واحدهای مستقر در این شهرک بررسی شد.

استاندار آذربایجان شرقی به همراه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  پیش از این نشست از واحد چاپ و بسته‌بندی هاتف در شهرک صنعتی عالی‌نسب بازدید کردند.

12 شهریور 1398
تعداد بازدید: 93

نظرات

ارائه کنندگان
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×