یادمان صفرخان

یادمان صفرخان

یادمان صفرخان

وضعیت: موجود
پدیدآورنده: امیر چهره گشا
قیمت:  
250,000ريال

یادمان صفرخان

نماد مقاومت مردمی در رهایی از ستم

تحقیق و پژوهش : امیر چهره گشا

ناشر: نخبگان

چاپ دوم 1396

400 صفحه

شابک: 4-29-7970-600-978

 

در جهان سیاست گاه چهره هایی رخ می نمایند که به سبب شجاعت و از خودگذشتگی تبدیل به قهرمانان اسطوره ای می شوند. مبارزان سیاسی که به خاطر اعتقاد و مرامشان سال های عمرشان را صرف مبارزه و مقاومت می کنند بی آنکه یک آن خم به ابرو آورده و از مبارزه دست کشند. در طول تاریخ آزادی خواهی یک ملت، هر از چندگاهی شاهد بروز همچین نمادهایی هستیم که تا قرن ها مایه فخر و مباهات جامعه خویش می شوند.

«صفر خان قهرمانیان شیشوان» نیز از همین معدود قهرمانانی هست که زندگی و مبارزاتش نه تنها برای آیندگان، بلکه برای معاصرین نیز درک شخصیت بی بدیلش بسیار دشوار خواهد بود. روستازاده ای به فغان آمده از ظلم خوانین که 32 سال از بهترین سال های عمرش را در سیاه چال های رژیم پهلوی سپری گذراند و بسان یک مبارز قهرمان، اگر هم مانند نی سوزانده شد و شکست، اما خم نشد. همکاری مقطعی وی با فرقه دموکرات آذربایجان در راستای مبارزه با فئودال ها و رژیم پهلوی، تنها بهانه برای 32 سال حبس و شکنجه بود. حضور سه دهه ای وی به عنوان باسابقه ترین زندانی سیاسی دنیا و نشست و برخاست با سایر مبارزان از وی چهره ای بسان دائره المعارفی از تاریخچه سازمان ها و گروه ها و افراد منفرد سیاسی چپ، راست، مذهبی و ساخته بود که بنا به وجود خصلت های خوب و مردمی و البته مقاومت ستایش انگیزش، مورد احترام همه زندانیان، از هر نوع گرایش، باور و اعتقاد بود. آزادی «قهرمان صفر» در آبان ماه 1357 بازتاب گسترده ای در نشریات آن زمان داشت و همانند دوران طولانی حبسش، رژیم را به وحشت انداخت.

مجموعه حاضر در راستای ارج نهادن به مبارزات این قهرمان ملی و نیز شناساندن این نماد مقاومت به نسل های آینده تدوین شده و امید است مورد پسند و استفاده پژوهشگران و علاقمندان قرار گیرد.

 

امیر چهره گشا

بهمن ماه 1394 -تبریز

مشخصات فنی یادمان صفرخان

مشخصات
ناشر
ناشر : نخبگان
دسته بندی محصولات
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×