غریب نامه

غریب نامه

غریب نامه

وضعیت: موجود
پدیدآورنده: عاشق پاشا
قیمت:  
1,000,000ريال

غریب نامه

عاشق پاشا

تصحیح و گردآوری : م. کریمی

ناشر: انتشارات نباتی

530 صفحه

بیرینجی چاپ 1399

شابک: 9-059-227-622-978

 

عاشق پاشا یکی از بزرگترین شاعران قرن هفتم هجری است که شهرتش از خراسان تا آناتولی را درنوردیده و با آفرینش آثار عرفانی خویش در قلب مردمان زیسته است، اکثر منابع از او به عنوان شیخی والامقامف عالمی بزگوار، زاهدی پرهیزگار و سیاستمداری دانا یاد کرده اند، اصل او از خراسان است، اجداد او از بزرگان شیوخ در خراسان بوده اند. با خبر آمدن مغولها بسوی غرب، بسیاری از دانشمندان و صنعتگران خراسانی مسیر غرب را پیش گرفتند و به آذربایجان و سپس آناتولی رفتند. این کوچ کردنها در طول قرنهای ششم و هفتم از خراسان به آناتولی به صورت ممتد دامنگیر شاعران ترکی گوی بوده است همچنان که شیخ عزالدین حسن اوغلوف مولانا جلال الدین مولوی و دیگران نیز چنین سرنوشتی داشته اند. اجداد عاشق پاشا نیز جزو همین مهاجران بوده اند. 

عاشق پاشا با شاهکار ادبی خود - غریب نامه شهرت جهانی دارد و هر کس که با تاریخ ادبیات ترکی آشنایی داشته باشد مطالعه ی غریب نامه رابر خود واجب می داند. زیرا عاشق پاشا نه تنها در زادگاه خود - خراسان، بلکه بیشتر از ایران در سرزمینهای آناتولی معروف گشته است و او را با طریقتهای متداول آن زمان - بابائیه می شناسند هر چند که خود بدان پای بند نمانده و افکار و نحله ی فکری دیگری را دنبال کرده و خود شیوه ی خاص تفکر را دارد.

عاشق پاشا پیوندی محکم با شهر تبریز نیز دارد. تردیدی نیست که تبریز در سده های پنجم و ششم هجری به عنوان مرکز اندیشه های علمی - عرفانی دارای شهرتی بی مانند بوده و علما و حکما رو بسوی تبریز می آورده اند. هنوز هم موقعیت فرهنگی تبریز به دلیل گرد آمدن صدها عالم و حکیم، اندیشمند و سخنور منحصر به فرد است. وجود آرامگاه بزرگ مقبره الشعرا، گورستان گجیل و چرنداب که مزار صدها تن از بزرگان علم و ادب و عرفان را در خود دارد تبریز را در جهان در صدر شهرهایی قرار می دهد که هنرمندان و بزرگان را بسوی خود جذب می کرده است. 

 

مشخصات فنی غریب نامه

مشخصات
ناشر
ناشر : نباتی
دسته بندی محصولات
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×