فرایند ملت-دولت سازی در جمهوری آذربایجان

متن کامل

کتابی که برگردان فارسی آن تقدیم خوانندگان محترم شده، اگرچه فاقد شالوده های نظری برای تمیز این دو دوره از هم بوده و بیشتر از این موضوع به مقوله ی رهایی بخش از قدرت استعماری تکیه دارد اما به لحاظ توضیف کرونولوژیک، تصویر نسبتا واضح تری از وقایع و فرایندها ارائه داده است.

ابوالفضل سلیمانلی، نویسنده ی این کتاب، سال 1975 در رایون اوجار جمهوری آذربایجان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در این شهر به اتمام رسانده و در سال 1991 در رشته ی جامعه شناسی دانشگاه استانبول مشغول به تحصیل گردید. در سال 1995 لیسانس خود را گرفت و در همان سال در رشته ی «ساخت اجتماعی - تغییر اجتماعی» وارد مقطع فوق لیسانس شد. بعدها با پایان نامه ی «آموزش تاریخ در آذربایجان و تاثیر ایدئولوژی شوروی بر آموزش آن» دوره ی فوق لیسانس را به اتمام رساند و وارد مقطع دکترا در رشته ی جامعه شناسی دانشگاه استانبول گردید. وی در سال 2000 از پایان نامه دکترای خود تحت عنوان «ارزیابی جامعه شناختی از پویش های هویت ملی در تاریخ معاصر آذربایجان» دفاع کرد و در ژانویه ی همان سال در رشته ی جامعه شناسی دانشگاه خصوصی قفقاز در باکو مشغول به کار و آموزش شد.

وی علاوه بر عناوین دانشگاهی، عضو هیئت تحریریه ی نشریه ی «جامعه شناسی و فناوری» انستیتوی جامعه شناسی و فن آوری آکادمی علوم روسیه می باشد. حوزه ی فعالیت های علمی و تحقیقاتی وی، آموزش، خانواده، فرهنگ اجتماعی، بیگانه شدگی، ارتباطات و جوانان می باشد. علاوه بر این کتاب، آثار دیگری از وی منتشر شده است: «تحلیل جامعه شناختی انتخاب شغلی فارغ التحصیلان آذربایجانی دانشگاه های ترکیه»(2010)،«تحلیل سیاسی-اجتماعی ازدواج های برون گروهی در آذربایجان»(2010)، ویراستاری کتاب «مجموعه مقالات اولین کنگره ی اتحادیه ی جامعه شناسان دنیای ترک» (2008). علاوه بر کتاب های فوق، نویسنده دارای بیش از یازده مقاله ی بین المللی، بیست و هفت سخنرانی در کنفرانس های علمی بین المللی، نگارش فصولی از چهار کتاب، دوازده مقاله در نشریات ملی و سه ترجمه ی کتاب می باشد.

در خصوص متن کتاب حاضر، چند نکته قابل ذکر می باشد. براساس متون دانشگاهی آذربایجان، «ملت» به مفهومی که در ایران به می رود، استفاده نشده است. «ملت» در آذربایجان بیشتر معادل گروه قومی است. مترجم در ابتدا قصد داشت تا برای درک بهتر مفاهیم به جای اصطلاح «ملت» از اصطلاح «گروه قومی» استفاده نماید اما نهایتا با ذکر توضیحی در این خصوص پایبندی به متن کتاب را ترجیح داد.

جلیل یعقوب زاده ی فرد 1399

30 شهریور 1400
تعداد بازدید: 1307

نظرات

دسته بندی محصولات
ارائه کنندگان
Yedi Iklim türkçe B1
1,500,000ريال990,000ريال
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×