اتمام بررسی آرکئوژئوفیزیک محوطه تاریخی قلعه اولتان

متن کامل

فردین عینی گفت: بررسی آرکئوژئوفیزیک محوطه تاریخی قلعه اولتان واقع در شهرستان پارس‌آباد به منظور شناخت وضعیت معماری و داده‌های تاریخی این محوطه با همکاری اداره کل میراث‌فرهنگی و دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام شد.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل می گوید: اولتان قالاسی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی استان اردبیل به شمار می‌رود و بررسی آرکئوژئوفیزیک این محوطه باستانی به منظور تکمیل پرونده و مستندات آن در راستای تبدیل به پایگاه ملی میراث‌فرهنگی است.

کوروش محمدخانی سرپرست گروه بررسی آرکئوژئوفیزیک اولتان قالاسی نیز گفت: بررسی‌های آرکئوژئوفیزیک با روش مغناطیس‌سنجی به منظور شناسایی عوارض زیر سطحی در قلعه و بخش پیرامونی آن در شهر بیرونی یا بخش صنعتی در غرب قلعه اولتان انجام گرفت و آثار جالب توجهی در نقشه‌های مغناطیسی آشکار شد.

روح‌الله محمدی رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل هم با اشاره به قدمت این شهر تاریخی، گفت: اولتان قالاسی به احتمال زیاد همان شهر باستانی ورثان است که در منابع و متون دوره اسلامی به آن اشاره شده است، براساس مطالعات باستان‌شناسی اولتان قالاسی آثاری از سده اول میلادی تا قرون متاخر اسلامی را در خود دارد و اوج رونق این شهر به اوایل اسلام و دوره سلجوقی برمی‌گردد.

30 شهریور 1401
تعداد بازدید: 970

نظرات

دسته بندی محصولات
ارائه کنندگان
Yedi Iklim türkçe B1
1,500,000ريال990,000ريال
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×